Vyberte stránku

Mlýn Práchovna

Revitalizace areálu starého mlýna má za cíl obnovit genia loci a dát místu nový život. Má sloužit jako velkorysá rekreační chalupa se zázemím, případně jako usedlost pro trvalý pobyt s možností hospodaření na přilehlých pozemcích.

Investor: DBD Group
Architekt: Lenka Míková architekti
Stav projektu: v přípravě

Areál mlýna Práchovna (zvaný též Prachárna) se nachází v malebné jihočeské krajině v údolí říčky Smutná poblíž obce Vratišov u Milevska.

Revitalizace areálu mlýna má za cíl obnovit genia loci a dát místu nový život. Má sloužit jako velkorysá rekreační chalupa se zázemím, případně jako usedlost pro trvalý pobyt s možností hospodaření na přilehlých pozemcích.

Každá budova je pojatá odlišně s ohledem na původní konstrukci i funkci.

Mlýn je srdce areálu uchopené s největším respektem k původní podobě a se zachováním torza původní mlýnské technologie. Je centrem bydlení pro jednu či více rodin s možností využití i k pronájmu pro menší skupiny ke společné rekreaci.

Stodola slouží jako vnější schránka s přiznaně současnou vestavbou. Její funkce bude částečně technická, částečně obytná či společenská.

Budova chléva bude prostorem pro společenské využití s venkovním posezením na dvoře s možností vybudování drobného restauračního provozu typu jednoduchého bistra.

Na místě bývalého špýcharu a prasečího chlívku bude vybudována moderní novostavba s apartmánem pro další hosty, případně jako byt pro správce.